CIGT201208EH1R0MNE
DigiKey Part Number
1276-6886-2-ND - Tape & Reel (TR)
1276-6886-1-ND - Cut Tape (CT)
1276-6886-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CIGT201208EH1R0MNE
Description
FIXED IND 1UH 3.1A 55 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Thin Film Inductor 3.1 A 55mOhm Max 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CIGT201208EH1R0MNE Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3.2A
DC Resistance (DCR)
55mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Thin Film
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)