CIGT201206EH1R0MNE | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CIGT201206EH1R0MNE |
Description | FIXED IND 1UH 1.8A 110 MOHM SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 µH Shielded Thin Film Inductor 1.8 A 110mOhm Max 0805 (2012 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CIGT201206EH1R0MNE Models |
Category | Current - Saturation (Isat) 2.4A |
Mfr | Shielding Shielded |
Series | DC Resistance (DCR) 110mOhm Max |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Part Status Discontinued at DigiKey | Inductance Frequency - Test 1 MHz |
Type Thin Film | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Inductance | Supplier Device Package 0805 (2012 Metric) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm) |