50YXM10MEFC5X11 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 21 116
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
50YXM10MEFC5X11
DigiKey Part Number
1189-1883-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50YXM10MEFC5X11
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
50YXM10MEFC5X11 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
37.8 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C