50TRV10M6.3X6.1
DigiKey Part Number
1189-3566-2-ND - Tape & Reel (TR)
1189-3566-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-3566-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50TRV10M6.3X6.1
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
50TRV10M6.3X6.1 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
63 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
140 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
1 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C