500MXK82MEFCSN22X30
DigiKey Part Number
1189-4285-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
500MXK82MEFCSN22X30
Description
CAP ALUM 82UF 20% 500V SNAP TH
Detailed Description
82 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
500MXK82MEFCSN22X30 Models
Series
Ripple Current @ Low Frequency
830 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.162 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C