500MXK680MEFCSN35X55
DigiKey Part Number
1189-4293-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
500MXK680MEFCSN35X55
Description
CAP ALUM 680UF 20% 500V SNAP TH
Detailed Description
680 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
500MXK680MEFCSN35X55 Models
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.56 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.584 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C