450LLE33MEFC18X20
DigiKey Part Number
1189-2299-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450LLE33MEFC18X20
Description
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 20000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
450LLE33MEFC18X20 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
312 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
780 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C