450HXH560MEPASN35X45
DigiKey Part Number
1189-450HXH560MEPASN35X45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450HXH560MEPASN35X45
Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Mfr
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
2.49 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.486 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C