450BXC68MEFC18X31.5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Surge
Nichicon
In Stock: 158
68 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
450BXC68MEFC18X31.5
DigiKey Part Number
450BXC68MEFC18X31.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450BXC68MEFC18X31.5
Description
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
450BXC68MEFC18X31.5 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
450 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C