25YXF330MT810X12.5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 933
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 30 686
In Stock: 564
In Stock: 790
In Stock: 695
Würth Elektronik
Würth Elektronik
In Stock: 546
Chemi-Con
Chemi-Con
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
25YXF330MT810X12.5
DigiKey Part Number
25YXF330MT810X12.5-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25YXF330MT810X12.5
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25YXF330MT810X12.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
406 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
580 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
160 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C