16YXG2200MEFCT810X20 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Rubycon
In Stock: 1 835
Datasheet
2200 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
16YXG2200MEFCT810X20
DigiKey Part Number
16YXG2200MEFCT810X20-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16YXG2200MEFCT810X20
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
16YXG2200MEFCT810X20 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Box (TB)
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C