16MU473KY11608 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 16MU473KY11608 |
Description | CAP FILM 0.047UF 10% 16VDC 0603 |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.047 µF Film Capacitor 16V Acrylic, Metallized 0603 (1608 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 16MU473KY11608 Models |
Category | Dielectric Material |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case |
Part Status Active | Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm) |
Tolerance ±10% | Termination Solder Pads |
Voltage Rating - DC 16V | Applications DC Link, DC Filtering |