16MU335MB33225
DigiKey Part Number
1189-2517-2-ND - Tape & Reel (TR)
1189-2517-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-2517-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16MU335MB33225
Description
CAP FILM 3.3UF 20% 16VDC 1210
Detailed Description
3.3 µF Film Capacitor 16V Acrylic, Metallized 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
16MU335MB33225 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.087" (2.20mm)
Tolerance
±20%
Voltage Rating - DC
16V