100ZLH680MEFCGC16X40 is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 218
680 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
100ZLH680MEFCGC16X40
DigiKey Part Number
100ZLH680MEFCGC16X40-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
100ZLH680MEFCGC16X40
Description
CAP ALUM 680UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
100ZLH680MEFCGC16X40 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.573 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.86 A @ 100 kHz
Impedance
27 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C