X9C104SIZT1
DigiKey Part Number
X9C104SIZT1TR-ND - Tape & Reel (TR)
X9C104SIZT1CT-ND - Cut Tape (CT)
X9C104SIZT1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
X9C104SIZT1
Description
IC DIG POT 100K 8-SOIC
Detailed Description
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 100 Taps Up/Down (U/D, INC, CS) Interface 8-SOIC
Voltage - Supply
5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
±300ppm/°C
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C