QT49-10.000MAAJ-B
DigiKey Part Number
4981-QT49-10.000MAAJ-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QT49-10.000MAAJ-B
Description
HC49 30PPM @25C 30PPM (-20 TO 7
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 MHz ±30ppm Crystal 18pF 40 Ohms HC-49/US
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
10 MHz
Size / Dimension
0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm)
Frequency Stability
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.145" (3.68mm)
Frequency Tolerance
±30ppm