P1174.472NL
DigiKey Part Number
553-3548-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P1174.472NL
Description
FIXED IND 4.7UH 1A 30 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 1 A 30mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
30mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
40MHz
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.265" L x 0.175" W (6.73mm x 4.45mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.79mm)
Current - Saturation (Isat)
1A