BPCF00131375221T00
DigiKey Part Number
553-BPCF00131375221T00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BPCF00131375221T00
Description
FIXED IND 220UH 1.3A 258 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µH Shielded Inductor 1.3 A 258mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
1.3A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
258mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.309" (7.85mm)