EEU-FC1V151BJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 1 522
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 14 142
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
Similar
Nichicon
Nichicon
In Stock: 178
In Stock: 105
Parametric Equivalent
150 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EEU-FC1V151BJ
DigiKey Part Number
EEU-FC1V151BJ-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1V151BJ
Description
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
360.8 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
117 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C