UPJ1V151MPD
DigiKey Part Number
493-15665-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1V151MPD
Description
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPJ1V151MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
415 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
180 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C