EEU-EE2W330S
DigiKey Part Number
P13676-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-EE2W330S
Description
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL TH
Detailed Description
33 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-EE2W330S Models
Ripple Current @ Low Frequency
350 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C