EEU-EB2W330
DigiKey Part Number
P5949-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-EB2W330
Description
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL TH
Detailed Description
33 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-EB2W330 Models
Ripple Current @ Low Frequency
340 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
680 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C