AFK128128A0-1.44N6NTM
DigiKey Part Number
5491-AFK128128A0-1.44N6NTM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFK128128A0-1.44N6NTM
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 1.44"
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Touch Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color MCU, SPI 1.44" (36.57mm) 128 x 128
Category
Diagonal Screen Size
1.44" (36.57mm)
Manufacturer
Orient Display
Viewing Area
25.50mm W x 26.50mm H
Series
Backlight
LED - White
Packaging
Box
Dot Pixels
128 x 128
Part Status
Active
Interface
MCU, SPI
Display Type
TFT - Color
Controller Type
ST7735S
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Non-Touch
Dot Pitch
0.20mm W x 0.20mm H