MDT0144ASS-MULTI
DigiKey Part Number
3086-MDT0144ASS-MULTI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDT0144ASS-MULTI
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 1.44"
Customer Reference
Detailed Description
Non-Touch Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, SPI 1.44" (36.58mm) 128 x 128
Category
Viewing Area
25.50mm W x 26.50mm H
Manufacturer
Midas Displays
Backlight
LED - White
Series
Dot Pixels
128 x 128
Packaging
Tray
Interface
Parallel, SPI
Part Status
Active
Controller Type
ST7735S
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Background Color
Black
Touchscreen
Non-Touch
Dot Pitch
0.20mm W x 0.21mm H
Diagonal Screen Size
1.44" (36.58mm)