NSV60201SMTWTBG
DigiKey Part Number
488-NSV60201SMTWTBGTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NSV60201SMTWTBGCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NSV60201SMTWTBGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSV60201SMTWTBG
Description
TRANS NPN 60V 2A 6WDFN
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 60 V 2 A 180MHz 1.8 W Surface Mount 6-WDFN (2x2)
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
150 @ 100mA, 2V
Mfr
Power - Max
1.8 W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
180MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
2 A
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
60 V
Supplier Device Package
6-WDFN (2x2)
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
250mV @ 200mA, 2A