NSS60201SMTTBG | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NSS60201SMTTBG |
Description | TRANS NPN 60V 2A 6WDFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 33 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Bipolar (BJT) Transistor NPN 60 V 2 A 180MHz 1.8 W Surface Mount 6-WDFN (2x2) |
Datasheet | Datasheet |
Category | DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 150 @ 100mA, 2V |
Mfr | Power - Max 1.8 W |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Frequency - Transition 180MHz |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Transistor Type | Mounting Type Surface Mount |
Current - Collector (Ic) (Max) 2 A | Package / Case 6-WDFN Exposed Pad |
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 60 V | Supplier Device Package 6-WDFN (2x2) |
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 250mV @ 200mA, 2A | Base Product Number |