MBR3100RLG
DigiKey Part Number
MBR3100RLGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MBR3100RLGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR3100RLG
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 3A AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 3A Through Hole Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MBR3100RLG Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
600 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Supplier Device Package
Axial
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
3A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
790 mV @ 3 A