MBR1100G
DigiKey Part Number
MBR1100GOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR1100G
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 1A Through Hole Axial
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Packaging
Bulk
Supplier Device Package
Axial
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
790 mV @ 1 A