LD6836CX4/18P,315 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 1 000
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 2 315
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-WLCSP (0.76x0.76)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LD6836CX4/18P,315
DigiKey Part Number
568-10062-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD6836CX4/18P,315
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 4-WLCSP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Quiescent (Iq)
100 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
250 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
55dB (1kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-XFBGA, WLCSP
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
4-WLCSP (0.76x0.76)
Voltage Dropout (Max)
0.16V @ 300mA