PM35S-048-HHC6
DigiKey Part Number
942-PM35S-048-HHC6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM35S-048-HHC6
Description
STEPPER MOTOR PM BIPOLAR 24V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Permanent Magnet Frame Size 48.0 Step 600 mA 24VDC
Category
Step Angle
7.5°
Mfr
Torque - Holding (oz-in / mNm)
6.94 / 49
Series
Size / Dimension
Round - 1.378" Dia (35.00mm)
Packaging
Bulk
Diameter - Shaft
0.118" (3.00mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
0.394" (10.00mm)
Type
Permanent Magnet
Mounting Hole Spacing
1.650" (42.00mm)
Coil Type
Bipolar
Termination Style
Wire Leads
Voltage - Rated
24VDC
Coil Resistance
5.5 Ohms
Current Rating (Amps)
600 mA