12038VE-24R-GT-E0
DigiKey Part Number
12-12038VE-24R-GT-E0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12038VE-24R-GT-E0
Description
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 243.7 CFM (6.82m³/min) 3 Wire Leads
Category
Noise
66.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
35.52 W
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Approval Agency
CE, cULus, VDE
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
1.48A
Air Flow
243.7 CFM (6.82m³/min)
Voltage Range
18 ~ 27.6VDC
Static Pressure
1.490 in H2O (371.1 Pa)
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C