Image for 12038VA-24Q-ELE-0 is not available
12038VA-24Q-ELE-0
DigiKey Part Number
12-12038VA-24Q-EL-E0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12038VA-24Q-ELE-0
Description
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 215.7 CFM (6.04m³/min) 3 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, Locked Rotor Sensor
Mfr
Noise
63.0dB
Series
Power (Watts)
25 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Current Rating (Amps)
1.04A
Width
38.00mm
Voltage Range
18 ~ 27.6VDC
Air Flow
215.7 CFM (6.04m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
1.150 in H2O (286.5 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C