11938MB-B4N-EP-00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NMB Technologies Corporation
In Stock: 69
Datasheet
Parametric Equivalent
NMB Technologies Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Image for 11938MB-B4N-EP-00 is not available
11938MB-B4N-EP-00
DigiKey Part Number
11938MB-B4N-EP-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11938MB-B4N-EP-00
Description
FAN AXIAL 119X38MM 240VAC TERM
Detailed Description
Fan Tubeaxial 240VAC Square - 119mm L x 119mm H Ball 102.4 CFM (2.87m³/min) 2 Terminals
Category
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Manufacturer
Noise
41.0dB
Series
Power (Watts)
13.00W
Packaging
Box
RPM
2900 RPM
Voltage - Rated
240VAC
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 119mm L x 119mm H
Weight
1.2 lbs (544.3 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.100A
Air Flow
102.4 CFM (2.87m³/min)
Static Pressure
0.300 in H2O (74.7 Pa)
Material - Blade
Polycarbonate (PC), Fiberglass Reinforced
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C