11938MB-B3M-EP-00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NMB Technologies Corporation
In Stock: 69
Datasheet
Parametric Equivalent
NMB Technologies Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Image for 11938MB-B3M-EP-00 is not available
11938MB-B3M-EP-00
DigiKey Part Number
12-11938MB-B3M-EP-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11938MB-B3M-EP-00
Description
FAN 119MM X 38MM 230VAC TERMINAL
Detailed Description
Fan Tubeaxial 230VAC Square - 119mm L x 119mm H Ball 95.0 CFM (2.66m³/min) 2 Terminals
Category
Fan Type
Tubeaxial
Manufacturer
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
39.0dB
Packaging
Bulk
Power (Watts)
13.00W
RPM
2750 RPM
Voltage - Rated
230VAC
Size / Dimension
Square - 119mm L x 119mm H
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.100A
Air Flow
95.0 CFM (2.66m³/min)
Static Pressure
0.260 in H2O (64.8 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C