11938FB-A1M-EP-00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NMB Technologies Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Image for 11938FB-A1M-EP-00 is not available
11938FB-A1M-EP-00
DigiKey Part Number
11938FB-A1M-EP-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11938FB-A1M-EP-00
Description
FAN 115VAC 119X38MM TERM
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 119mm L x 119mm H Ball 100.0 CFM (2.80m³/min) 2 Terminals
Category
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Noise
42.0dB
Series
Power (Watts)
14.00W
Packaging
Box
RPM
2800 RPM
Voltage - Rated
115VAC
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 119mm L x 119mm H
Current Rating (Amps)
0.170A
Width
38.00mm
Air Flow
100.0 CFM (2.80m³/min)
Static Pressure
0.291 in H2O (72.5 Pa)
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C