09225VA-24L-AL-00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NMB Technologies Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Image for 09225VA-24L-AL-00 is not available
09225VA-24L-AL-00
DigiKey Part Number
12-09225VA-24L-AL-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
09225VA-24L-AL-00
Description
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 92mm L x 92mm H Ball 61.1 CFM (1.71m³/min) 3 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, Locked Rotor Sensor
Mfr
Noise
38.5dB
Series
Power (Watts)
3.4 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Ingress Protection
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.140A
Air Flow
61.1 CFM (1.71m³/min)
Voltage Range
14 ~ 27.6VDC
Static Pressure
0.260 in H2O (64.8 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C