08025SS-12N-EA-D0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NMB Technologies Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Orion Fans
In Stock: 384
Datasheet
Image for 08025SS-12N-EA-D0 is not available
08025SS-12N-EA-D0
DigiKey Part Number
12-08025SS-12N-EA-D0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08025SS-12N-EA-D0
Description
DC AXIAL FAN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Sleeve 41.7 CFM (1.17m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
30.0dB
Series
Power (Watts)
1.92 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Current Rating (Amps)
0.160A
Width
25.00mm
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Air Flow
41.7 CFM (1.17m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.151 in H2O (37.5 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Sleeve
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 40°C