08020SA-12J-EA-00 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 125
Datasheet
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 27.5 CFM (0.770m³/min) 2 Wire Leads
08020SA-12J-EA-00
DigiKey Part Number
08020SA-12J-EA-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08020SA-12J-EA-00
Description
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Noise
27.0dB
Mfr
Power (Watts)
600 mW
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Weight
0.176 lb (79.83 g)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Current Rating (Amps)
0.050A
Width
20.00mm
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Air Flow
27.5 CFM (0.770m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.110 in H2O (27.4 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C