06056EA-12S-E6D-L
DigiKey Part Number
12-06056EA-12S-E6-DL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
06056EA-12S-E6D-L
Description
60X60X56MM, 12VDC, 17,750/15,450
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial (Dual) 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 72.0 CFM (2.02m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, Dual Speed, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
74.0dB
Series
Power (Watts)
50.4 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Approval Agency
CE, cULus, VDE
Width
56.00mm
Current Rating (Amps)
4.20A
Air Flow
72.0 CFM (2.02m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
6.600 in H2O (1643.9 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C