06025SA-12S-AU-D6 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 0
Datasheet
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 35.7 CFM (1.00m³/min) 4 Wire Leads
06025SA-12S-AU-D6
DigiKey Part Number
12-06025SA-12S-AU-D6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
06025SA-12S-AU-D6
Description
60X60X25MM, 12VDC, 7,000 RPM, 35
Detailed Description
Category
Features
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
42.5dB
Series
Power (Watts)
7.2 W
Packaging
Box
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Approval Agency
CE, cULus, VDE
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.600A
Air Flow
35.7 CFM (1.00m³/min)
Voltage Range
7 ~ 13.2VDC
Static Pressure
0.550 in H2O (137.0 Pa)
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C