04056EA-12S-E6F-A
DigiKey Part Number
12-04056EA-12S-E6-FA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04056EA-12S-E6F-A
Description
40X40X56MM, 12VDC, 25,200/21,000
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial (Dual) 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 35.3 CFM (0.988m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, Dual Speed, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
69.5dB(A)
Series
Power (Watts)
33.6 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Approval Agency
CE, cULus, VDE
Width
56.00mm
Current Rating (Amps)
2.80A
Air Flow
35.3 CFM (0.988m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
5.170 in H2O (1287.8 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C