R1514H050B-T1-FE
DigiKey Part Number
2129-R1514H050B-T1-FETR-ND - Tape & Reel (TR)
2129-R1514H050B-T1-FECT-ND - Cut Tape (CT)
2129-R1514H050B-T1-FEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R1514H050B-T1-FE
Description
IC REG LINEAR 5V 150MA SOT89-5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-89-5
Category
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 20mA
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
20 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SOT-89-5/6
Voltage - Input (Max)
36V
Supplier Device Package
SOT-89-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V