R1500H050B-T1-FE
DigiKey Part Number
2129-R1500H050B-T1-FETR-ND - Tape & Reel (TR)
2129-R1500H050B-T1-FECT-ND - Cut Tape (CT)
2129-R1500H050B-T1-FEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R1500H050B-T1-FE
Description
IC REG LINEAR 5V 500MA SOT89-5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SOT-89-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R1500H050B-T1-FE Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
130 µA
Series
PSRR
60dB (1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SOT-89-5/6
Voltage - Input (Max)
24V
Supplier Device Package
SOT-89-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.18V @ 200mA