CT-6ETH205 is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 200
2 MOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
CT-6ETH205
DigiKey Part Number
563-CT-6ETH205TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT-6ETH205
Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN SIDE
Detailed Description
EDA/CAD Models
CT-6ETH205 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Resistance
2 MOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.323" x 0.276" Face (8.20mm x 7.00mm)
Tolerance
±10%