FT-63EH205
DigiKey Part Number
563-FT-63EH205-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FT-63EH205
Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 MOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FT-63EH205 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Nidec Components
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
2 MOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.323" x 0.276" Face (8.20mm x 7.00mm)
Tolerance
±10%