URY1V471MHD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 910
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 102
Datasheet
Similar
In Stock: 1 100
In Stock: 469
In Stock: 989
In Stock: 820
In Stock: 5 508
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 204
Chemi-Con
In Stock: 1
470 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
URY1V471MHD
DigiKey Part Number
URY1V471MHD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
URY1V471MHD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
URY1V471MHD Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
420 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C