EKMG350ELL471MJ16S
DigiKey Part Number
565-1324-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMG350ELL471MJ16S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKMG350ELL471MJ16S Models
Ripple Current @ Low Frequency
460 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
690 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C