UPW1E331MPD1TD
DigiKey Part Number
493-11722-1-ND - Cut Tape (CT)
493-11722-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1E331MPD1TD
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPW1E331MPD1TD Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
494 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
760 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
90 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C