RXW331M1EBK-1012S
DigiKey Part Number
4403-RXW331M1EBK-1012S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXW331M1EBK-1012S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Detailed Description
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
755 mA @ 100 kHz
Impedance
90 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C