UKL1V470MPDANA
DigiKey Part Number
493-15406-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKL1V470MPDANA
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UKL1V470MPDANA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
190 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
380 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C